Image

Agropodnikání


Je třeba si to přiznat – k přírodě máš vztah. Možná tě vždy fascinovala zvířata, možná to jsou silné zemědělské stroje. Nebo máte hospodářství, ke kterému tě to vždycky táhlo. A proto hledáš obor, ke kterému si vytvoříš stejný vztah.

Agropodnikání je klasický zemědělský obor. Učí opravdu široký záběr, takže zvládneš klasické zemědělství, ať je to chov zvířat, nebo pěstování rostlin, ale i nové nekonvenční formy zemědělství - ekologické farmy a další. Pokud chceš mít opravdu široký rozhled a zvládnout zemědělství jako celkem, moderní agroturistiku i řízení traktoru, je pro tebe Agropodnikání jako dělané.


Proč studovat právě Agropodnikání?


Jistota uplatnění

Jíst se bude vždycky. A stejně tak tady bude vždycky půda, kterou bude potřeba obdělávat. A ty budeš vědět, jak na to, takže o uplatnění se bát opravdu nemusíš.

Tradiční i moderní zemědělství

Ovládneš klasické zemědělské postupy i moderní formy zemědělství – vše od traktoru až po agroturistiku. Do praxe tak budeš připravený/á, ať už se rozhodneš dělat cokoli.

Široký přehled

Naučíš se vše o práci s rostlinami, zvířaty i opravdu silnými stroji. Svůj široký záběr můžeš uplatnit v praxi, nebo třeba při studiu na vysoké škole. Záleží jen na tobě.

Agronom, ekolog, nebo třeba laborant

Možností budeš mít hodně - můžeš pracovat na farmě, pečovat o přírodu, sedět na úřadu nebo třeba zkoumat potraviny v laboratoři. Taky ale zvládneš prodávat stroje nebo krmiva. Je to tvá volba.

Venku nebo v kanceláři?

Díky široké nabídce uplatnění bude jen na tobě, jestli budeš chtít pracovat pod širým nebem, na farmě, nebo sedět za počítačem v kanceláři. Nebo taky od každého trochu.

Řidičák zadarmo

Dostaneš řidičák na traktor i auto, takže ušetříš tisíce a zaměstnavatelům uděláš radost. To se vždycky hodí, že?

Reference studentů

„Výběr tohoto oboru ovlivnila touha mít možnost podílet se na dění v zemědělství, čtyřleté studium mi pomohlo při orientaci v tomto oboru a vybavilo mě praktickými znalostmi a dovednostmi, které plně využiji v podnikání i běžném životě.“
- Jan Nastoupil -


Image

O uplatnění rozhodně nemusíš mít strach – zvládneš toho opravdu hodně. Můžeš být třeba zootechnikem, který se stará o zvířata, agronomem, který řídí pěstování plodin, nebo mechanizátorem u velkých strojů, který vede vlastní tým techniků.

Můžeš pracovat v potravinářství, nebo se stát prodejcem krmiv, zemědělské techniky či chemie. Staň se ekologem nebo prostě pracuj v kanceláři, na úřadu, nebo přímo v terénu. A samozřejmě můžeš pokračovat na vysokou, třeba na Mendelu do Brna, nebo na Palackého univerzitu v Olomouci.

Image

Informace o přijímacím řízení

KÓD OBORU
41-41-M/01

ŠKOLNÍ A VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Agropodnikání

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s maturitou

ZAKONČENÍ STUDIA
Maturitní zkouška

DÉLKA STUDIA
Čtyřleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky. Kompletní informace o přijímacích zkouškách zde.

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
30

Co budu umět?


 • Ovládat traktor a speciální stroje - secí stroj, počítačem řízený pluh, sazecí stroj, vyorávače, brány, válce atd.
 • Ovládat všechny stroje, které se používají při chovu zvířat - automatické linky krmení, automatické ovládání stájového mikroklima, moderní dojící stroje atd.
 • Organizovat sklizeň, posoudit zdravotní stav a růstové fáze, setí, hnojařský plán, plán osevních postupů - od pšenice, přes brambory až po mák.
 • Organizovat sklizeň, posoudit zdravotní stav a růstové fáze, setí, hnojařský plán, plán osevních postupů - od pšenice, přes brambory až po mák.

Co říkají naši studenti?


Image

Rodina Nastoupilových
Důchodce, agronom, student VŠ
Absolventi oboru Agropodnikání

SŠZZ jsem absolvoval v roce 1969 a po maturitě začal pracovat nejdříve jako strojník v živočišné výrobě v družstvu Unčovice, poté jako zootechnik. V mých šlépějích pokračoval syn, jenž maturoval na zemědělce roku 1990 a stejně jako já začal pracovat v družstvu Unčovice, kde působí dodnes jako agronom. Třetí generaci Nastoupilových na SŠZZ Olomouc zastupuje nejmladší z rodu Jan, který ukončil studium maturitní zkouškou v roce 2019 v oboru agropodnikání. Poté začal studovat na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého obor učitelství praktického vyučování a odborného výcviku a po absolvování by se rád vrátil zpět na SŠZZ a předával znalosti studentům

Jak to u nás vypadá


Image
Image
Image
Image

  Spolupracujeme s těmi nejlepšími


  Abychom ti mohli poskytnout kvalitní přípravu a to nejlepší zázemí, potřebujeme mít podporu těch nejlepších.


  Image
  Image
  Image
  Image
  Image
  Image

  Je Agropodnikání obor pro tebe?

  Skvělé! Tak to by tě mohlo zajímat, jak probíhají přijímačky.

  Zjisti, jak probíhají přijímačky