Erasmus + Projekt mobility jednotlivců „Zemědělství Portugalska“

sszz_olomoucProjekty

Projekt mobility jednotlivců „Zemědělství Portugalska“ 2015-1-CZ01-KA102-012968

Pracovní stáž žáků SŠ zemědělské a zahradnické Olomouc v Portugalsku

V srpnu a říjnu 2015 se zúčastnily dvě skupiny po sedmi žácích z naší školy projektu „Zemědělství Portugalska“. Další skupina sedmi žáků se projektu zúčastnila v dubnu 2016. Se stážisty vyjel do zahraničí vždy jeden učitel jako pedagogický doprovod. Projekt bylo možné uskutečnit díky podpoře z programu Erasmus+ a díky spolupráci s organizací Intercultural Association Mobility Friends z Portugalska.

V termínu 3. 8. – 14. 8. 2015 tuto stáž absolvovalo sedm žáků Střední školy zemědělské a zahradnické Olomouc. Byli vybráni na základě výsledků výběrového řízení, jež mělo několik kol. Na pracovní stáž byli vybráni zájemci ze studijního oboru agropodnikání: Nikola Skládalová, Dominik Doseděl a Jakub Machát z ročníku 2. A, Pavel Grégr a Martin Podivínský z ročníku 3. A, Petra Brujevičová a Karin Šimková z ročníku 4. A. Jako doprovodný učitel se stáže zúčastnil Ing. Tomáš Kostka. Projekt byl financován v rámci programu Erasmus+.

V pátek dne 31. července jsme se vlakem přemístili z Olomouce do Prahy, odkud byl odlet přímou linkou do Porta. Na letišti v Portu si nás přivítali pracovníci Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade a následoval transfer jejich autem do města Barcelos, kde jsme byli ubytováni a v jehož okolí také pracovní stáž probíhala. Pro většinu žáků byl let letadlem včetně všech souvisejících formalit a úkonů vůbec jejich první takovou zkušeností, spojenou s hlubokým zážitkem. Ubytováni jsme byli v objektu Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade – krásné vile s výhledem na město Barcelos.

V rámci stáže žáci prováděli ekologickou rekultivaci lokalit v interiéru a kolem nově vzniklého kampusu. Šlo zejména o tyto činnosti: odstraňování plevele, odstraňování kamení, sutě, zbytků stavebního materiálu, plastů apod. z pozemku, návoz nové půdy, úprava reliéfu a povrchové urovnání terénu, úprava lokálních přírodnin, zahradnické ošetření stávajících stromků a keřů (střih), instalace a odzkoušení automatických závlah, instalace kamenité drenáže kolem budov, příprava květinové sadby, získání travní sadby a její příprava, výsadba květin, setí trávníků, výsadba trávníků a detailní úklid po výše uvedených činnostech. Samozřejmostí bylo i prozkoumání a práce v přilehlém sadu citrusových stromů, poznání místních vinařství a chodu zemědělských firem.

V průběhu stáže byli žáci seznámeni doprovázejícím pedagogem i místními pracovníky se základy portugalského zemědělství se zaměřením na danou oblast instruktážní formou: Převažující plodiny dané oblasti: citrusy (pomeranče, mandarinky, citrony), vinná réva, olivy, kiwi, mandle, datle, broskve, fíky, hrušky, kukuřice, pšenice, (banány) Technické rostliny: eucalyptus Ozdobné rostliny: yuca, ozdobné palmy, hortenzie, ibišky, ozdobné banánovníky (mucca), ficus, magnolia, camelia, ozdobné cibuloviny a hlíznaté rostliny Chov zvířat: chov skotu – převážně masná plemena.

Přestože hlavní náplní stáže žáků byla jejich odborná praxe, bylo ze strany Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade velmi dobře postaráno o náplň jejich volného času. Žáci měli možnost poznat místní přírodu i kulturu. Navštívili Natural park – kaňon Rio Lima a přehradu, Atlantický oceán – 2 lokality včetně koupání a deltu vnitrozemské Rio Doura u Atlantického oceánu.

Pro žáky byla také připravena návštěva historicky významných měst s výkladem: Porto, Braga, Guimaraes, Ponte de Lima, Valensa, Viana do Castelo, Geres, Barcelos a dále návštěva jarmarku a trhu v Barcelos – lidové umění, folklorní hudba a tance.

V sobotu 15. srpna jsme byli dopraveni z Barcelos na letiště do Porta, kde jsme se s pracovníky Associacao Intercultural Amigos da Mobilidade rozloučili. Následoval přímý let do Prahy a cesta vlakem do Olomouce. Na stáži nedošlo k mimořádné situaci a žáci příkladně reprezentovali školu. V podobném duchu proběhly i další dva cykly projektu.

Ing. Tomáš Kostka

 

A co na celou stáž říkají žáci sami? Zde jsou jejich slova:

„Portugalsko? To nebyla jenom přínosná praxe, kterou jsme tam rádi absolvovali. Získali jsme tam spoustu dalších nových zkušeností a zážitků: z letiště, posun v angličtině a motivace ke studiu jazyka, nové kontakty a známosti trvající dosud, nabídku zázemí při návštěvě země v budoucnu, výlety za místní kulturou, památkami a přírodou, poznání místních zvyků, návštěva místní školy, koupání v Atlantiku, řece a v bazénu, parádní ubytování, výborná místní strava, sport, pozvání do místní rodiny a spoustu dalšího. A jako bonus – krásné letní počasí po celou dobu našeho pobytu a super parta.

Bylo o nás špičkově postaráno – ze strany školy, dozoru i místních lidí. Je na co vzpomínat. Fakt super akce a ještě jednou velké díky“. Dominik, Martin, Karin, Jakub, Nikola, Pavel, Petra (srpen 2015).