Projekt AGRO PORTUGAL programu Erasmus +

Vladana BednářováProjekty, Stalo se

V rámci programu Erasmus+ právě realizujeme projekt Agro Portugal.

Je plánován na období 2. 9. 2019 až 1. 11. 2020. Realizujeme krátkodobé mobility v termínech 10/2019, 6/2020, 9/2020, dlouhodobé mobility ErasmusPro pak na přelomu jara a léta 2020.

Oba druhy mobilit probíhají u hostitelské farmy Jovens Empresários Agrícolas Nunes Garcia. Jde o partnera, jelikož se věnuje rostlinné výrobě se širokým spektrem plodin, má zkušenosti s praxemi zahraničních žáků a se systémem ECVET.

Mobility jsou ryze pracovní, krátkodobé mobility tvoří 2týdenní praxe s 10 pracovními dny. Pro tyto účely je připraven program týkající se pěstování zeleniny na záhonech či práce s plody (pro využití v jarním a podzimním cyklu). Žáci absolvují praxi v zemědělské produkci a prvovýrobě v jiném prostředí, než na které jsou zvyklí z ČR. Jednak půjde o odlišné plodiny, dále o jiný druh půdy, naučí se novým přístupům ve hnojení, což je ovlivněno i jinou měrou slunečního svitu, případně se naučí pracovat s ovocem a zeleninou – jak se má třídit, jak se správně skladuje, jak se liší jakosti produkce, jak má být produkce označena nebo dále uskladněna na paletách. K tomuto účelu jsou předjednány dvě jednotky výsledků učení.

(„Založení a udržování záhonu pro produkci zeleniny“ a „Třídění, balení a skladování ovoce a zeleniny“). Stáže se zúčastní žáci z cílové skupiny od 2. do 4. ročníků.

Dlouhodobé mobility jsou novinkou na poli našich zahraničních aktivit. Praxe v trvání 3 měsíců chystáme pro naše absolventy, a protože jde o pilotní projekt, tak počítáme pouze s účastí 2 nejlepších žáků, kteří prošli výběrovým řízením.