ErasmusPro – Portugalsko 2021

Vladana BednářováStalo se

V minulém roce bylo v rámci programu ErasmusPRO dvěma absolventkám oboru Jezdec a chovatel koní umožněno zúčastnit se tříměsíční stáže v Portugalsku.

Jejich cesta za získáním zahraničních zkušeností započala 21. 6. 2021. Do Portugalska dívky vycestovaly společně se skupinou žáků naší školy z oboru Agropodnikání, jejichž stáž trvala 14 dní. Ubytované byly v centru města Barcelos na severu Portugalsko nedaleko kampusu Mobility Friends. Děvčata by se s Vámi ráda podělila o jejich pocity, jak se jim celá stáž líbila a co všechno díky této příležitosti zažila.

Olá! Jmenujeme se Michaela Krupová a Eliška Mrkvová, jsme absolventky oboru Jezdectví na SŠZZ a rády bychom Vás seznámily s naší stáží v Portugalsku.

Stáž probíhala ve městě Terroso u slečny Filipy Carnerio v rodinné drezurní stáji Norequestre. V areálu se nachází jízdárna a boxy pro 12 koní. Z toho jsou 3 klisny, 4 valaši a 5 hřebců plemene Lusitano, jehož původ je právě v Portugalsku.

Během prvního měsíce bylo hlavní náplní naší práce především zaškolení se v novém prostředí. Byly jsme seznámeny s bezpečností provozu a samotnou organizací  práce ve stáji. Velkou oporou nám byla děvčata z jiných zemí, která se této stáže taktéž účastnila.

Postupem času jsme se již osamostatněly a začaly pracovat individuálně. Po skončení stáže našich nových zahraničních kamarádek jsme následně zastoupily jejich pracovní pozice. Naše pracovní náplň obnášela základní péči o koně, a to především v přípravě na trénink, závody a jejich celkové ošetřování. Dále pak péče o jezdecké vybavení, krmení a místování boxu. Pravidelně jsme se zapojovaly do ježdění a lonžování koní.

Díky volným víkendům jsme mohly cestovat a objevovat severní část Portugalska. Navštívily jsme Apúlii, Porto, Bragu, Národní park Peneda-Gerês, Povoa de Varzim a Aveiro. Vyzkoušely jsme si surfování, viděly jsme divoké koně a krávy, a dokonce jsem se koupaly i ve vodopádech!

Na závěr bychom chtěly poděkovat škole za tuto příležitost a doporučit tuto stáž všem žákům, kteří o ní uvažují. Je to skvělá příležitost se seznámit s novou kulturou, poznat nové přátele a zlepšit se v cizím jazyce.