Exkurze do Kladrub nad Labem: Obohacení zážitků a poznatků pro žáky oborů Jezdec a chovatel koní a Chovatelství

sszz_olomoucStalo se

S blížícími se závěrečnými zkouškami jede výuka na plný plyn a opakování jsou nezbytná. Naše nedávná exkurze byla pečlivě naplánována tak, aby nejen pobavila, ale také přinesla další poznatky, které žákům pomohou nejenom v závěrečných zkouškách.

Ve dnech 23. až 24. dubna 2024 se žáci a studenti 2. a 3. ročníků oborů Jezdec a chovatel koní + Chovatelství zúčastnili exkurze do Kladrub nad Labem a okolí.

Program exkurze byl bohatý a rozmanitý. První den jsme navštívili kočárovnu a stáje vraných Kladrubských koní v Heřmanově Městci, následně jsme se přesunuli do Národního hřebčína Kladruby nad Labem, kde jsme měli možnost prohlédnout si stáje bílých Kladrubských koní. Nevynechali jsme ani prohlídku kočárovny a obohatili jsme své vědomosti návštěvou Kladrubského muzea. Navíc jsme měli možnost shlédnout a získat nové poznatky prohlídkou maratonu z víkendových závodů Rudolfova poháru. Studenti si sami určili trasy projetí překážek a následně je probíhali. Sami uznali, že je to náročné i bez řízení spřežení :-D. Odpoledne jsme navštívili rehabilitační centrum pro koně v Kolesách, kde nám Pavlína Sůrová představila různé stroje a přístroje používané při léčbě koní. Měli jsme dokonce možnost vyzkoušet si na vlastní kůži HORSE-TRAINER RELAX (naklápěcí vibrační podložku s ultračerveným soláriem) a zažít, jak to na tělo působí. K večeru jsme měli možnost vyběhat přebytečnou energii na dostihovém závodišti Vasury v Kolesích.

Druhý den jsme po snídani navštívili Veterinární kliniku v Heřmanově Městci, kde nás provedla Ing. Jana Höcková. Ukázala nám fungování kliniky, vysvětlila možnosti vyšetření koní a dovolila nám nahlédnout do prostor, kam běžný student zřídka zavítá. Prohlídka byla doplněna krátkými výukovými videi a diskuzí. Už mě přestalo překvapovat, že každý rok musím žáky z kliniky vyhánět, moc je to tam baví.

Exkurzi jsme zakončili procházkou po pardubickém dostihovém závodišti, kde nás náš pan učitel Ing. Theimer krátce seznámil s historií Velké pardubické a ukázal nám nejtěžší překážky tohoto slavného dostihu. Samozřejmě jsme si nenechali ujít ani fotografie u Taxisu a sochy pana Váni.

Navzdory chladnému počasí byla atmosféra skvělá a výlet se setkal s pozitivní odezvou. Myslím si, že všichni zúčastnění budou rádi vzpomínat na tuto výjimečnou zkušenost.

Simona Heidenreichová