Hlavní město Lotyšska nabízí perfektní příležitost pro dlouhodobé stáže Erasmus Pro v oboru floristiky

Vladana BednářováProjekty, Stalo se

Koordinátor Erasmus z naší školy navštívil na konci března 2022 lotyšskou Rigu s cílem projednat možnosti dlouhodobých mobilit Erasmus Pro v oblasti floristiky pro absolventy naší školy. Výsledkem je dojednaná spolupráce ve 3 květinářských studiích. Zájemci se mohou do aktivity zapojit od jara 2022.

Cesta do lotyšské Rigy proběhla díky plánovací návštěvě, kterou má naše škola v projektu Erasmus+ s názvem Severská kytice schválenou už od roku 2020. Pandemie Covid-19 nám bohužel doposud bránila realizovat všechny aktivity tak, jak jsme si původně naplánovali. Teď to ale konečně vypadá, že podaří projekt v pořádku dokončit.

Koordinátor Erasmus+ v naší škole, pan Jan Pavlů, se proto od 27. do 30. března letošního roku vydal do lotyšských květinářských studií, aby projednal možnosti umístění 2 našich absolventů na dlouhodobou, tříměsíční stáž v oblasti floristické tvorby.

Let do Rigy trvá necelé 2 hodiny. Po příletu je potřeba posunout si čas o hodinu dopředu kvůli odlišnému časovému pásmu. Letadlo přistálo v neděli téměř v 18 hodin místního času, přesun do centra Rigy trvá městským autobusem č. 22 zhruba 40 minut. Jízdenky na autobus je možné koupit přímo v automatu na zastávce u rižského letiště.

Samotná jednání se salony probíhala v pondělí 28. a v úterý 29. března. První den se konala návštěva studií, prohlídka, představení organizace, druhý den byl věnován spíše administrativně organizační činnosti – projednání jednotek výsledků učení, formy mentoringu a monitoringu, hodnocení účastníků a vyplnění administrativních podkladů.

První návštěva proběhla v květinářstí Elizete, které se nachází v centru Rigy v ulici Elizabetes iela. Paní majitelka udržuje v květinářství rodinnou atmosféru, kterou umocňuje přítomnost tří koček. Ty jsou jednak milou společností, ale také součástí efektivního marketingu, protože řada klientů květinářství tam chodí mj. právě kvůli přátelství s kočkami. Paní majitelka je se svým konceptem úspěšná i mediálně. V současnosti se připravuje na účast v televizní floristické show. Má možnost přijmout na stáže 1 až 2 účastníky, ideálně od jara do podzimu, kdy připravuje květinovou výzdobu také pro různé společenské akce.

Druhým salonem, který se profiluje svým osobitým designem a doplňkovými službami na míru, bylo květinářství Lakstos v ulici Gertrudes iela. Salon je zaměřen na širokou paletu kvetinové produkce a na prodej doplňků – okrasných květináčů, drobných dárků a dekorací. V květinářství pracují vždy dva zaměstnanci společně. Dorozumí se bez problémů anglicky a stážisty by rádi přivítali kdykoliv během roku, protože mají stále dost klientů. Koordinátora velmi zaujala vysoká kvalita nabízeného zboží a květiny, k

rásná úprava interiéru a velká vstřícnost personálu – k zákazníkům, ale i k myšlence spolupráce na projektu Erasmus+. V tomto salonu máme možnost umístit opět 1 až 2 účastníky.

Třetí návštěva se uskutečnila v květinovém salonu Magnolijas Zieds, které sídlí nedaleko od Lakstos – v ulici Terbatas iela. Dvě patra tohoto květinářství nabízí v přízemí nabídku řezaných květin (zákazníci si mohou vybrat čerstvé květiny přímo z lednice) a domácích rostlin, v suterénu se nachází nabídka doplňků, okrasných dekorací a ozdob, dále také sklad a administrativní zázemí. Právě kvůli dvěma patrům by majitelé salonu ocenili stážisty s určitou fyzickou silou, protože je potřeba zákazníkům občas pomoci se zakoupenými produkty, vynést je ke vstupu do obchodu atp. Zároveň nás zaujalo, že pro květinářství je ideální období pro přijetí stážistů prosinec, zejména kolem Vánoc, a pak od února do jara či během léta. V květinářství panoval čilý provoz, služby se neomezují jen na nabídku kytic, ale třeba i na zdobení vánočních stromků pro zákazníky přímo u nich doma. Tento salon nabízí velmi kvalitní zázemí pro stáže, personál komunikuje v angličtině a umožní stáže až 2 účastníkům najednou.

V úterý byly projednány se salony také podmínky pro sledování pokroku účastníků, pro průběh programu, kdy je potřeba dát účastníkům možnost získat dovednosti s vazbou z čerstvých květin, ze sušených rostlin, s prací s dekoracemi a přípravou tematických produktů – např. svatební nebo smuteční vazby. Zástupcům květinářství byl představen systém ECVET a s tím související nutnost hodnocení pomocí dílčích úkolů. Mentory by byli zaměstnanci a vedoucí květinářských salonů, komunikace ve věci monitoringu by probíhala prostřednictvím organizace Illumine. Účastníci by se zařadili do pracovního týmu jako běžní zaměstnanci, takže by pracovali 8 hodin denně.

Ubytování účastníků bude zajištěno ve spolupráci s partnerskou organizací Illumine, a to v pronajatém bytě v centru Rigy, což umožní nejen snadnou dopravu do místa stáže, ale také vyžití ve volném čase. Lokální doprava je dostupná, podobná schématu dopravy v Olomouci. Stravování by zajistila také společnost Illumine, velmi vhodné jsou např. jídelny LIDO, které si koordinátor také prohlédnul. Výhodou je, že nabízí kromě jiného i tradiční lotyšská jídla, takže účastníci poznají Lotyšsko ze všech možných stran.

Závěr plánovací návštěvy je tedy zřejmý: v Rize jsou připraveny tři podniky na přijetí našich stážistů na dlouhodobé stáže Erasmus Pro. Vše jsme na místě ověřili a projednali, situace je bezpečná a Lotyšsko nabízí skutečně kvalitní možnost získání praxí. Věříme, že to naši budoucí absolventi ocení.

 

V Rize, 31. 3. 2022

 

Jan Pavlů

Koordinátor Erasmus+