LYŽAŘSKÝ VÝCVIK STŘÍBRNICE 2022

sszz_olomoucStalo se

     Po covidové pauze se znovu uskutečnil Lyžák ve Stříbrnicích na Králické chatě a ve Skiareálu Kraličák. Vybraných 34 žáků ze tříd 2.A, 2.CHZ a náhradníci z 1JZ (22 lyže + 12 snowboard) spolu s 5 učiteli (Hykel, Brus, Vysoký, Podivínská, Sklenářová) vyjeli do hor druhý únorový týden (13. – 18. 2. 2022). A zážitek to byl opravdu nezapomenutelný.
     Odjezd v neděli v 9 hodin ráno od školy proběhl bez problémů. Někteří žáci se k nám přidali buď přímo na místě, nebo až později večer. Po obědě, seznámení s ubytováním a areálem jsme první den zvládli hned rozřazení do družstev vedle sjezdovky. Večer se pak žáci spolu seznámili blíže mezi třídami.
     V pondělí na Valentýna jsme již vyrazili na sjezdovku, podmínky byly perfektní, sníh držel, vleky odsypaly a sluníčko svítilo. Jezdci obráželi především mírnější svah v Hynčicích U kaple, při návratu na stranu Stříbrnic však nastala komplikace. V areálu měli zrovna Valentýnskou akci, když pánové pozvali dámy na rande na sjezdovku a dostali u pokladny pusu, tak pro něžnou polovičku získali skipas zdarma. Takže byl velký zájem a celkem dost účastníků. Tudíž před polednem již nápor na nové šestisedačkové lanovce byl příliš velký a trafostanice to nezvládla. Všechny naše družstva zůstaly zhruba 20 minut viset na laně. Na záložní agregát nás dopravili pomalu k výstupu a mohli jsme se vydat na oběd.
     Odpoledne a bohužel ani další den ve středu novou lanovku nezprovoznili. V obavě o dlouhé fronty v Hynčicích, kam bychom se museli nechat zavést skibusem z druhé strany spolu s dalšími školami, jsme odpočinkový den přesunuli o den dříve a místo toho sledovali poslední olympijský hokejový zápas Čechů a pak absolvovali túry po okolí. Žáci zvládli zhruba 8 km okruh po křížové cestě kolem chaty Návrší a náladu si zkazit nenechali. Toto odpoledne za námi zrovna přijel na otočku na kontrolu ředitel školy.
     Ve středu jsme už pak celý den jezdili. Lyžaři dělali velké pokroky a prknaři se naučili nové zajímavé triky a řezaný oblouk. Odpoledne jsme sice řešili 2 opravy snowboardových vázání v servisu, ale naštěstí se to rychle a levně zvládlo a mohli jsme pokračovat. Dokonce byli všichni tak nadšení, že jsme jezdili až do poslední vteřiny. Počasí už bylo horší, ale naštěstí začalo pršet až přesně po 16 hodině. Radost žákům zůstala i večer a spontánně udělali diskotéku už předposlední večer. Zábava byla skvělá, všichni si parádně zatančili a zazpívali.
Dle předpovědi mělo celý čtvrtek hodně pršet, nakonec to nebylo tak hrozné. Větší problém byl silný vítr. Ten totiž nadělal paseku už v noci a kvůli dalšímu rozsáhlému výpadku elektřiny a bezpečnosti návštěvníků byl skiareál uzavřen. Takže jsme bohužel ani poslední den nemohli jezdit. Žáci se vydali na další procházky po okolí do obchodu a podobně. Elektřina byla zprovozněna až večer, takže se žáci socializovali po staru bez technologií. Kuchyň naštěstí fungovala dál na plynu, tak jsme si k poslední večeři vychutnali hamburger u petrolejových lamp.
     Přemýšleli jsme o prodloužení kurzu, že bychom zkusili jezdit i v pátek dopoledne ještě. Ale nebyli jsme si jistí, zda areál již otevřou. Navíc deštěm a vyšší teplotou slezlo hodně sněhu ze sjezdovky. A i přes sluníčko silný vítr v nárazech neustával. Příjezd ke škole tedy dle plánu v pátek 18. 2. 2022 před obědem.
     Lyžák byl tedy nakonec spíš turisťák. Žáci si ale nestěžovali a skvěle si to užili i tak. Učitelská sestava děkuje zúčastněným žákům, že to vše zvládli s úsměvem na tváři.