Mladá krev Zemědělky: Kovář Vít Bártek na zkušené u italského mistra Roberta Giordaniho

sszz_olomoucStalo se

Jen málokterý mladý řemeslník by si nechal ujít příležitost práce u světoznámé osobnosti ve svém odvětví. Absolvent oboru Umělecký kovář a zámečník Vít Bártek není výjimkou a po nabídce měsíční výpomoci v dílně italského kováře Roberta Giordaniho sáhl všemi deseti. Na čem spolu pracovali? A jak bude na své kovářské dráze pokračovat dál?

Monumentální kovářská dílna ukrytá v horském městečku

Městečko Mercato Saraceno, ležící v horách ve středu Itálie je známé zejména svou historií, sahající až do 12. století. Mladý absolvent Zemědělky ale míří na bývalou faru, kde mistr Giordani bydlí. Součástí objektu je i odsvěcená kaple, které umělec našel nové využití. Dominantou je však prostorná moderní budova kovárny. Na velkém, bohatě vybaveném prostoru vzniká drtivá většina Giordaniho prací a jezdí s ním spolupracovat kováři z celého světa. Proslavily ho hlavně plastiky, od těch opravdu obrovských, až po ty menší velikosti, které vystavuje v mnoha zemích – Spojených Státech, Anglii, Španělsku, ale i v České republice.

Nahlédnout pod ruce světoznámého kováře

„S Robertem jsme primárně pracovali na točitém schodišti, ale občas jsem dostával i jinou samostatnou práci,“ říká Vít Bártek. „Vyráběl jsem truhlíky na květiny, spravoval rozbité háky a nářadí, nebo pomáhal třeba s kovaným zábradlím.“ Práce na monumentálním točitém schodišti ale tvořila většinu společně stráveného času v dílně. „Byla to vyloženě zámečnická práce – hodně vrtání, broušení, řezání plazmou a svařování,“ líčí kovář.

Vzdělávání začínajících umělců

Roberto Giordani má ale mimo vlastní tvorby i jiné poslání – vzdělávání mladých umělců jako je Vítek. Ve svém ateliéru často hostí začínající kováře a předává jim své zkušenosti. „Roberto na mě nijak nespěchal,“ pochvaluje mistra Vít. „Jediné, co po mně chtěl byla dobře odvedená práce.“ V roce 2014 založil Giordani mezinárodní „ARTS FACTORY“ – akademii, na které si pod vedením mnoha různých umělců mohou mladí řemeslníci osvojit různé kovářské techniky a i jiné umělecké disciplíny. Sám Roberto rád experimentuje a prozkoumává propojení s jinými materiály – třeba keramikou, dřevem nebo plasty.

Zkušenost s prací v nové dílně

„V dílně měl Roberto čisto, po každé činnosti následoval úklid aby se binec neroznesl po celé kovárně,“ dodává nakonec Vítek. Vyzkoušet si, jak jiní kováři organizují práci na dílně a to, jaké volí postupy, je pro začínající řemeslníky nesmírně přínosné. „Pozval mě, abych k němu přijel znovu, že by se mnou chtěl kovat nějakou plastiku.“ Nadšení mladého absolventa je zjevné. „Nabídl mi, že by mi mohl dát kontakty k dalším kovářům ve světě, konkrétně třeba v Americe.“ Vítovi se tak možná v nejbližší době otevřou další dveře k získávání zkušeností u dalších umělcův jeho oboru. Přejeme hodně štěstí!

Autor článku: Martin Marek