Studium oboru Umělecký kovář nevyžaduje Thórovu sílu ani nadprůměrnou inteligenci. Je to obor pro žáky, které práce baví a přináší jim vnitřní uspokojení a smysl. Je určený nejen pro chlapce, ale všechny, kteří mají umělecké nadání a vztah ke kovům.
Kovářství odjakživa patřilo k nejvýznamnějším oborům lidské činnosti. Protože je to práce s ohněm, bylo obklopeno mnoha kulty, mýty a pověrami. Jelikož kovář ovládá oheň, který je spjat s představou podsvětí a pekla, byl kovář někdy považován za černého šamana.
Uměleckořemeslný obor Umělecký kovář a zámečník, pasíř nabízí Střední škola zemědělská a zahradnická Olomouc. Tento jedinečný obor podporovaný stipendiem Olomouckého kraje v žácích rozvíjí fantazii, kreativitu, cit i zručnost a především podporuje jejich sebevědomí, aby se v budoucnu dokázali prosadit na trhu práce.
Žáci získají přehled o historickém vývoji výtvarného umění, naučí se orientovat v popisech jednotlivých technologií materiálů a starých technik. Naučí se volbě postupu práce, způsobu zpracování nástrojů, pomůcek a materiálů pro ruční zhotovování užitkových ale i dekorativních výrobků. Na odborné přípravě začínají jednoduššími prácemi jako jsou stolní svícny, krbové nářadí až po větší a složitější doplňky architektury, učí se ručnímu zpracování kovů, strojnímu obrábění kovů.
Výcvik probíhá ve dvou zaměřeních. V zaměření umělecký kovář a zámečník se žáci učí zhotovovat dekorativní a užitné předměty včetně provedení jejich povrchové úpravy, např. mříže, brány, zábradlí, svícny a krbové nářadí. V zaměření umělecký pasíř pak např. svítilny, schránky či nádoby.
Střední škola zemědělská a zahradnická Olomouc navíc žákům zdarma zajistí získání svářečského certifikátu, naučí je frézovat i soustružit. Žáci jsou schopni obsluhovat kovářské pece, výhně, buchary i kovací lisy. Naučí se zhotovovat figurální plastiky tepané z měděných či mosazných plechů či kované z oceli.
Během studia se žáci účastní proslulého mezinárodního setkání Hefaiston, které se každoročně koná na hradě Helfštýn. Vždy poslední srpnový víkend se žáci zúčastní této soutěže a promění Helfštýn v obrovskou galerii stovek kovářských děl pod širým nebem.
Součástí závěrečné zkoušky tohoto tříletého studia je žákův výtvarný návrh, ke kterému zpracuje technickou dokumentaci a na jejím základě svůj návrh zrealizuje. Absolventi tohoto nesrovnatelného oboru se pak právem mohou cítit jako nejznámější kovář Hefaistos. Bůh ohně a kovářství, zbrojíř ostatních bohů.
Žáci kromě získané síly a zručnosti v budoucnosti uplatní svou tvořivost, nápaditost a estetické cítění. Kovářství pro ně nebude jen prací, ale životním posláním.
Uchazeči o tento mimořádný obor se mohou kdykoliv hlásit na Střední škole zemědělské a zahradnické, která vyhlašuje druhé kolo přijímacího řízení. Součástí přihlášek jsou talentové zkoušky, jejichž obsahem je kresba – základy perspektivy a ornament.