Dobrodošli v kobilarni Lipica

sszz_olomoucProjekty, Stalo se

Ani o prázdninách naše učitelky Vladana Ondrušková a Vendula Svíbová nezahálely a díky programu Erasmus+ odjely na zkušenou do hřebčína Lipice.

Jelikož právě plně probíhala turistická sezóna, mohly naplno okusit čilý ruch a plné zapojení všech zaměstnanců hřebčína.

První den probíhal ve znamení práce přímo v areálu hřebčína. Celým areálem stážistky provedla bývalá drezurní jezdkyně Petra Škraba, která momentálně vykonává funkci ve vedení hřebčína.  Našim učitelkám poskytla veškeré informace týkající se chodu areálu a ochotně odpovídala na různé dotazy. Provedla zázemím pro vedení, hlavní stájí, chovnou stájí, odchovnou hříbat, stájí pro koně v důchodovém věku, vozatajskou stájí, turistickou a drezurní stájí s těmi nejšikovnějšími drezurními koňmi, kteří několikrát týdně předvádějí své umění při jezdecké show. Ti mladší předvádějí klasickou drezuru a ti starší a zkušenější koně okouzlují diváky proslulými nadzemními cviky „airs“ známými především díky Španělské vysoké škole ve Vídni. V areálu se také nachází nespočet jezdeckých hal, jízdáren, padoků a rozsáhlých výběhů. První den byl zakončen prohlídkou koňského muzea, kde se nachází mnoho zajímavostí ze světa koní.

Druhý a třetí den naše učitelky strávily v turistické stáji. Pracovaly s mentorem po boku instruktorky Evy a zapojily se do prací na chodu této stáje. Zjistily, jak funguje rezervační systém jezdeckých hodin, jak jsou tyto hodiny vedeny a získaly mnoho cenných zkušeností a tipů od různých instruktorů. Dále se účastnily pohybování koní a přípravě nových koní pro pozdější turistické využití.

Další dny trávily ve stáji vozatajské, kde jsou koně využíváni, jak pro sport, tak i pro vyjížďky s turisty. Zde se naše učitelky podílely na přípravě koní na trénink, vyjížďku i show. Účastnily se také přípravy mladých koní na využití pro turistický ruch. Koně si totiž potřebují zvyknout na stání na určitém místě nebo na nastupování turistů do kočáru. Dále prováděly údržbu postrojů a kočáru. A v neposlední řadě absolvovaly krásnou vyjížďku do okolní přírody hřebčína.

Tato stáž byla pro obě učitelky velmi přínosná, jelikož získaly spoustu nových zkušeností týkající se provozu takto velkého areálu a zajištění všeho potřebného jako například krmiva, personálu, pracovních směn, rozdělování koní mezi jednotlivé stáje, kompetencí jednotlivých pracovníků a mnoho dalšího. A při tom všem se nesmělo zapomínat na zajišťování perfektního servisu pro návštěvníky, od tréninku pro veřejnost, či projížďky v kočáře, až po krásnou Show.