Dvoudenní poznávací exkurze pro Jezdce a Chovatele

Vladana BednářováStalo se

NH KLADRUBY – KOLESA – VT HEŘMANŮV MĚSTEC – DZ PARDUBICE

Ve dnech 29.-30. 9. 2021 jsme uspořádali exkurzi určenou pro obory Jezdec a chovatel koní a Chovatelství.

Ve středu jsme navštívili Hřebčín Slatiňany, kde se žáci dozvěděli podrobnosti o chovu starokladrubských koní, hlavně pak o vraných. Poté jsme pokračovali do NH Kladruby nad Labem. Měli jsme štěstí, právě probíhaly zkoušky 4-letých klisen. Mimo tuto zajímavost jsme absolvovali všechny tři okruhy prohlídek (zámek, stáje, kočárovna). Plni vědomostí a dojmů jsme pokračovali do Koles. Po večeři, jsme si prohlédli areál včetně dostihové dráhy. Druhý den po vydatné snídaní nás čekala prohlídka rehabilitační centra pro koně, které se nachází přímo v areálu. Ujala se nás přímo Pavlína Sůrová. Nejenže představila jednotlivé rehabilitační stroje, jejich význam a použití, ale zodpověděla i pár otázek, které jsou u závěrečný zkoušek. Opět plni dojmů a nových vědomostí jsme se přesunuli na veterinární kliniku v Heřmanovém Městci.

Kliniku představil sám zakladatel Ing. Jan Höck, který nás provedl tímto úchvatným, moderním areálem a nachystal i malé překvapení v podobě besedy s MVDr. Jakubem Plachým. Musím přiznat, že jsem žáky musela k odchodu nutit.

Poslední zastávkou našeho výletu bylo dostihové závodiště Pardubice. Je před Velkou pardubickou, takže probíhají velké přípravy. Přesto si na nás udělal čas správce dráhy Václav Žižka, který nás částečně provedl po kurzu Velké pardubické. Nejenže žákům vysvětlil nástrahy jednotlivých překážek, ale i nastínil náročnost péče o dráhu a její travnatý povrch. Samozřejmě jsme si nenechali ujít diskutovaný Taxisův příkop a podrobně jsme prozkoumali jeho nové úpravy.

Na závěr bych ráda dodala, že letošní exkurze se opravdu vydařila a ráda bych poděkoval jak všem průvodcům, kteří se s námi podělili o svém vědomosti a zkušenosti, tak i žákům za projevený zájem a zápal pro daná témata.

 

Autor článku: Simona Heidenreichová